Terapia online

Co zyskasz, jeśli spróbujesz?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy psychologicznej, ale nie chcesz wychodzić z domu? Poniżej wyjaśnię Ci na czym polega terapia online oraz kiedy może się okazać szczególnie pomocna. 

Internet to nasz stały towarzysz i ułatwiacz w życiu. Dzięki wirtualnej przestrzeni możemy zamówić ulubione jedzenie, porozmawiać z przyjaciółką z końca świata, zaplanować wycieczkę, uczyć się języków lub piec ciasto, kupić wymarzone słuchawki.  Kolejne funkcje, coraz większe możliwości, szybki rozwój to specyfika internetu. Najważniejsze jego korzyści to dostępność, komfort, wygoda, użyteczność i dyskrecja. Te atuty niewątpliwie odnoszą się do spotkań online, także terapeutycznych.

Dostępność: Dzięki terapii online możesz znaleźć terapeutę specjalizującego się w konkretnej dziedzinie, temacie, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania bądź przebywania. Mnie zdarza się pracować z klientami mieszkającymi także w innej strefie czasowej i odległym kontynencie. 

Wygoda i komfort: Możesz uczestniczyć w sesji z dowolnego miejsca na świecie, które zapewni Ci spokój i prywatność. Plusem jest także oszczędność czasu na dojazd do gabinetu. Zdarza się tak, że klient, któremu zepsuł się samochód prosi o realizację sesji przez internet, nie chcąc zaburzać rytmu swojej terapii. 

Użyteczność: Badania naukowe potwierdzają, że terapia online jest równie skuteczna co terapia tradycyjna. Z mojego doświadczenia wynika, że można pracować w różnych nurtach, także poprzez pracę z ciałem. Osobiście bardzo cenię te chwile kiedy mogę wykorzystać potencjał przestrzeni, w której przebywa klientka do jej celów terapeutycznych. Pracujemy odważnie rozmawiając, a także z ciałem.   

Dyskrecja: Spotkania online pozwalają na zachowanie całkowitej anonimowości, co jest szczególnie ważne dla osób obawiających się stygmatyzowania związanego z korzystaniem ze wsparcia psychologicznego. Mimo, że zdrowie psychiczne i formy pomocy są już coraz bardziej oswojone, jednak zdarzają się miejsca, środowiska, gdzie dla klientki aspekt anonimowości i dyskrecji jest szczególnie ważny.  

Do dodatkowych zalet zaliczam:

Elastyczność: Możesz dopasować termin sesji terapeutycznej do swojego harmonogramu zajęć, grafiku w pracy lub na uczelni, często bez konieczności rezygnowania z innych aktywności. Mam wielu dorosłych klientów pracujących na zmiany oraz studentów, którzy co semestr mając inny plan korzystają ze spotkań online.

Narzędzia do autoterapii: Wielu specjalistów oferuje także narzędzia w postaci arkuszy, folderów, testów, narzędzi wizualnych wspierających proces leczenia. Jeśli chcesz się przekonać czego ja używam zapraszam Cię na sesję.

W jakich sytuacjach i dla kogo terapia online będzie szczególnie przydatna?

Zaburzenia lękowe, w tym lęk społeczny. Ataki paniki, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne to tylko niektóre z zaburzeń lękowych, które można skutecznie leczyć poprzez terapię online. Jeśli masz trudności z nawiązywaniem kontaktów lub doświadczasz silnego stresu przed spotkaniem twarzą w twarz, terapia online może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Depresja. Terapia online pozwala na regularny kontakt z terapeutą, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z depresją, które często doświadczają zniechęcenia, spadku motywacji, mają trudności z podjęciem wysiłku, aby wyjść z domu.

Nadmierny stres i wypalenie. Jeśli czujesz się przytłoczona obowiązkami lub doświadczasz wypalenia zawodowego, rodzicielskiego, terapia online może Ci pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej. Dzięki elastyczności czasowej możesz z niej skorzystać w każdej możliwej dla Ciebie chwili.

To tylko niektóre z obszarów, w którym pomagam zdalnie. Inne poznasz w opisie moich specjalizacji:

Brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości, nadużywanie siebie, problem stawiania zdrowych granic, perfekcjonizm, samokrytycyzm.

Przeciążenie, napięcie emocjonalne, zaburzenia nastroju, pustka, wyczerpanie, brak motywacji,  prokrastynacja, wypalenie aktywistyczne.

Komunikacja i relacje

Problemy w relacjach partnerskich, rodzinie, kontaktach z innymi, kryzysy w związku, trudność w bliskości, zaburzona komunikacja

Utrata pracy, trudności adaptacyjne, rozstanie, rozwód, doświadczenie straty, choroba, żałoba.

Utrata pracy, trudności adaptacyjne, rozstanie, rozwód, doświadczenie straty, choroba, żałoba.

Lęk uogólniony, panika, fobie, lęk społeczny

Uczucie smutku i niepokoju, negatywna wizja przyszłości, radzenie sobie z emocjami

Jak wygląda terapia online?

Terapia online odbywa się zazwyczaj z użyciem trybu wideokonferencji. Istnieje wiele platform, które oferują takiego typu spotkania, zazwyczaj wybrany specjalista wskazuje Ci którego kanału używa i ustala dostęp dla Ciebie. Ty możesz uczestniczyć w sesji z dowolnego urządzenia posiadającego kamerę i mikrofon. Ważne jest jedynie, abyś wybrała spokojne miejsce i zadbała o to, by nikt Ci nie przeszkadzał w trakcie spotkania.

A na koniec…

Terapia online to z pewnością wygodna i skuteczna forma wsparcia psychologicznego, dostępna dla każdego, kto potrzebuje pomocy. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem procesu terapeutycznego w tradycyjnej formie, być może spotkania online będą dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.  

Pamiętaj, ze decyzja o rozpoczęciu terapii to ważny krok. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się ze mną i zapytaj o wszystkie interesujące Cię szczegóły. Możesz także umówić się ze mną na wstępną konsultację w stacjonarnym gabinecie w Łodzi.

Zapraszam uważnie, czule, odważnie 
Magda

Koszyk na zakupy